Edukativno – za učenike

ZAŠTITA OD NASILJA NA INTERNETU - Kako ga prepoznati i kome se obratiti?

Znamo da su danas internet i mobitel važan dio tvoje svakodnevnice tako učiš igraš se, družiš sa svojim prijateljima i još puno toga.

Internet zaista nudi razne zanimljive i korisne mogućnosti ali isto tako krije i neke opasnosti od kojih je jedna i nasilje.

Šta je elektroničko ili digitalno nasilje?

Elektroničko/digitalno nasilje je ponašanje čiji je cilj povrijediti ili uznemiri dijete a događa se na internetu ili putem mobitela.

Osobe koje se ponašaju nasilno mogu ti biti poznate ili nepoznate a ako je riječ o tvojim vršnjacima tada ovaj oblik nasilja zovemo i cyberbullying.

Elektroničko nasilje uključuje:

• širenje neugodnih informacija istinitih ili lažnih
  • otvaranje grupe mržnje
  • nedopušteno objavljivanje nečijih fotografija ili videa
  • otvaranje lažnih profila
  • širenje uvredljivih komentara, slika i videa
  • krađu lozinke
  • namjerno isključivanje osobe iz grupe
  • uhođenje i uznemiravanje
  • kreiranje sadržaja na internetu priče, slike ……) na račun vršnjaka

Kako se osjeća dijete koje je žrtva nasilja na internetu?

Za razliku od nasilja koje se događa uživo , djeca često ne znaju ko je s druge strane interneta pa napadač ima veću anonimnost.

Također, broj ljudi koji je uključen u nasilje i koji je vidio prijeteći sadržaj je nepoznat , a sadržaj je stalno dostupan na internetu. Zbog svega toga dijete koje je žrtva često može misliti da nema izlaza iz elektroničko nasilja i može se osjećati uplašeno, tužno, usamljeno, zabrinuto, posramljeno.

Ako se nasilje na internetu događa tebi ili nekom od tvojih prijatelja, važno nam je da znaš da niste sami.

Nasilje uživo i nasilje na internetu se često mogu dešavati uporedo. Međutim , nasilje na internetu ostavlja digitalni zapis koji može da posluži kao dokaz prilikom njegovog zaustavljanja

Najčešća pitanja o digitalnom nasilju

Da li sam žrtva nasilja na internetu? Kako da razlikujem neslanu šalu od nasilja?

Svi prijatelji se međusobno šale i zadirkuju te je ponekad teško reći da li se neko samo zabavlja ili pokušava da te povrijedi, pogotovo na internetu. Ponekad će uz šalu napisati i “samo se šalim” ili “ne shvataj sve tako ozbiljno”.

Ako se osejećaš povrijeđeno ili misliš da se drugi smiju tebi umjesto sa tobom onda je šala otišla predaleko. Ako se to nastavi i nakon što si od osobe već više puta tražio/la da prestane sa takvim ponašanjem i ako se i dalje osjećaš uznemireno zbog toga, onda možemo da govorimo o nasilju.

Koje su posljedice digitalnog nasilja?

Kada iskusiš online nasilje možeš se osjećati kao da te svi napadaju čak i unutar tvog doma. Može da ti se čini kao da nema pomoći. Posljedice mogu da traju dugo i da na različite načine utiču na osobu:

• Mentalno – osjećaj uznemirenosti neprijatnosti neadekvatnosti ljutnje
  • Emocionalno – osjećaj stida ili gubitak interesovanja za stvari u kojima je osoba prije uživala
  • Fizički – umor gubitak sna ili simptomi poput bolova u stomaku i glavobolje

Digitalno nasilje može da utiče na nas na više načina. Međutim ono se može prevazići i osoba može da povrati svoje samopouzdanje i zdravlje.

Sa kim treba da razgovaram ako sam žrtva nasilja na internetu?

Ako misliš da si žrtva nasilja, prvi korak je da potražiš pomoć od osobe kojoj vjeruješ (roditelja, staratelja, bliskog člana porodice ili neke druge odrasle osobe).

U školi se možeš obratiti razredniku, pedagogu ili omiljenom nastavniku.

Ukoliko ne želiš da se obratiš osobi koju poznaješ, kontaktiraj Centar za sigurni internet (www.sigurnodijete.ba).

Ako se nasilje dešava na društvenoj mreži, blokiraj nasilnika i prijavi nasilje toj društvenoj mreži. Kompanije moraju da štite svoje korisnike.

Moglo bi biti od pomoći da sakupiš dokaze poruke i slike koje dokazuju da si bio/la izložen/a nasilju.

Dobro razmisli prije nego što objaviš ili podijeliš bilo šta na društvenim mrežama jer to može ostati zauvijek na internetu i neko može kasnije da zloupotrijebi te podatke.

Nemoj davati lične podatke kao što su adresa, telefonski broj ili ime škole.

KRATKI SAVJETI ZA DJECU

• Nikad ne ostavljaj lične informacije na internetu, bilo na chatu, blogovima ili ličnim web stranicama.
  • Nikad nikome, osim roditeljima, ne reci svoju lozinku, čak ni prijateljima.
  • Ako ti neko pošalje zlonamjernu ili prijeteću poruku, nemoj odgovoriti. Pokaži je odrasloj osobi kojoj vjeruješ.
  • Nikad ne otvaraj e-mailove koje ti pošalje neko koga ne poznaješ ili neko za koga već znaš da je zlostavljač.
  • Ne stavljaj na internet ništa što ne želiš da vide tvoji prijatelji iz razreda, čak ni u e-mailu.
  • Ne šalji poruke kad si ljut. Prije nego što klikneš “Pošalji” zapitaj se kako bi se ti osjećao da primiš tu poruku.
  • Pomozi djeci koju na taj način zlostavljaju tako da ne prikrivaš nasilje i da odmah obavijestiš odrasle.
  • I na internetu poštuj pravila ponašanja kao i u svakodnevnom životu.