Međunarodni dan maternjeg jezika – 21. februar

Međunarodni dan maternjeg jezika obilježava se od 2000. godine svakog 21. februara s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja maternjeg jezika, te njegovanja jezičke i kulturne različitosti i višejezičnosti.

Svjesni značaja jezika kao dijela kulturne baštine i identiteta svakog pojedinca učenici VI-1 I VI- 2 kroz intervjue i razgovore sa starijim članovima porodica pokušali su pronaći riječi koje se danas ne koriste često i koje se potiskuju iz upotrebe, a koje svjedoče o prošlim vremenima i načinu života ljudi na našim prostorima, a sve to s ciljem očuvanja našeg jezičkog blaga, vođeni riječima našeg ljetopisca Mula Mustafe Bašeskije: Što je zapisano ostaje, što se pamti iščezne!

Učenici VII 3 i VIII 1 odjeljenja uz pomoć nastavnice Aide Hasović povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika održali su debatu i diskutirali o važnosti učenja i očuvanja maternjeg jezika te poboljšanja obrazovanja.