Prihvatanje različitosti

Prihvatanje različitosti je proces koji se uči od malih nogu. Zapravo, sve što pokazujemo, donosimo u školu, manifestiramo i djelujemo, slika je našeg odnosa iz kuće. Današnje vrijeme je vrijeme različitosti i u svim sferama sve više i više ljudi se razlikuje. Učenje stavova i mišljenja možda bi ipak bio pogrešan termin, budući da svaka osoba individualno interpretira svijet oko sebe i nije moguće jednostavno „kopirati“ određeni obrazac ponašanja na dijete. Pojam tolerancija (od latinskog tolerantia, što dolazi od glagola tolerare, a znači podnositi, tolerirati) označava sposobnost podnošenja nečega što jeste ili bi moglo biti neugodno, štetno ili nepodnošljivo. Važno je naglasiti da je tolerancija ponašanje koje se uči cijeloga života. Učenje počinje još od najranijeg djetinjstva kada djeca u roditeljskom domu usvajaju prve oblike ponašanja.

Šta je to različitost u školi?

• Drugačiji stavovi
  • Drugačije oblačenje
  • Drugačije ponašanje
  • Drugačija komunikacija
  • Drugačije odrastanje
  • Drugačije učenje

Svi su samo djeca, koja drugačije reaguju na situacije, imaju drugačije živote ali MORAMO svi prihvatiti sve ljude, jer su oni zapravo isto ljudi u drugačijem oklopu.

Stav i predrasuda

• Stav je relativno trajna i stabilna organizacija koja ima pozitivna i negativna vrednovanja reagovanja na različite situacije i dešavanja.
  • Predrasuda je stvaranje suda unaprijed.

Ono što stvara predrasuda??

• Diskriminaciju
  • Loše odnose
  • Gube samopoštovanje
  • Strah
  • Odvajanje

Izaberi kako ćeš djelovati…:)

BUDI ČOVJEK I ŠIRI LJUDSKOST!